Hiloterapija
Hiloterapija je preprosto povedano oblika zdravljenja s pomočjo ohlajevanja poškodovanih delov organizma. Vendar je postopek ohlajevanja natančno določen in nadzorovan. Na splošno ima zelo širok spekter uporabe, saj se uporablja po različnih operativnih posegih, poškodbah, obolenjih in bolečinah.
Hiloterapija je na temperaturi temelječa oblika zdravljenja, ki pospešuje celjenje poškodovanega tkiva. Uporablja se pri kirurških postopkih, poškodbah in kroničnih boleznih, ki povzročajo otekline, krvavitve, edeme in vnetja.
Hiloterapija ne pospešuje le zdravljenja, temveč tudi lajša bolečine in s tem zmanjšuje potrebo po uporabi protibolečinskih zdravil.
Hiloterapija preprečuje in zmanjšuje:
- otekline,
- bolečine,
- nastajanje hematomov.
Uporabljamo jo lahko pri:
- operativnih posegih,
- svežih poškodbah,
- kroničnih bolečinah in obolenjih.
Običajna sredstva za ohlajevanje (kot npr.: ledeni obkladki, geli ipd.), ki delujejo v območju 0° Celzija, imajo v primerjavi s hiloterapijo bistvene pomanjkljivosti. Ko temperatura v tkivu pade pod 15° Celzija, pride do motenja limfne drenaže in metabolizma. Uporaba ledu sicer trenutno pomaga pri zmanjšanju bolečin, vendar ovira zmanjševanje oteklin in hematomov. Po uporabi ledu se vedno pojavi škodljiva prekomerna cirkulacija (reaktivna hiperemija), ki negativno vpliva na infekcije in otekline, v skrajnih primerih pa lahko povzroči tudi živčno paralizo.